Kategori : Dünya

Angola Cumhuriyeti

Angola Cumhuriyeti hakkında merak edilenler Angola, resmi adıyla Angola Cumhuriyeti, Güneybatı Afrika’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Luanda’dır. Angola, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan bir ülkedir ve kara sınırlarıyla Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Zambiya ve Namibya ile komşudur. Angola, tarihsel olarak Portekiz kolonisi olarak yönetilmiştir. 1975 yılında Portekiz’den bağımsızlığını kazanarak Angola Cumhuriyeti adıyla bağımsız bir devlet haline gelmiştir. ..

Devamını Oku

Andorra

Andorra hakkında merak edilenler Andorra, Avrupa’nın batısında, Pyrenees Dağları üzerinde bulunan küçük bir ülkedir. İspanya ve Fransa arasında yer alan ülke toplamda yalnızca 468 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. İspanyolca ve Katalanca resmi diller olarak kullanılmaktadır. Bu ülke düşük nüfuslu bir ülke olup, yaklaşık olarak 77.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri ..

Devamını Oku

Arnavutluk

Arnavutluk hakkında merak edilenler Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. İşte Arnavutluk’un tarihi, kültürü ve devlet yapısı hakkında bazı bilgiler: Tarih: Ülke’nin, antik dönemlerden beri yerleşim görmüş bir bölgedir. 20. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına giren Arnavutluk, 1912 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan ve Alman işgaline uğramış, ardından komünist bir rejim ..

Devamını Oku

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri Kültürü hakkında merak edilenler Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kuzey Amerika’da yer alan federal bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kanada, güneyde Meksika ile komşudur. ABD, 50 eyaletten oluşur ve başkenti Washington, DC’dir. ABD, coğrafi olarak geniş bir alana yayılmış ve çeşitli iklim ve doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu arasında yer ..

Devamını Oku

Almanya

Almanya hakkında merak edilenler Almanya, Orta Avrupa’da yer alan federal bir cumhuriyettir. İngilizce’de “Germany” olarak bilinen ülkenin resmi adı “Federal Cumhuriyeti Almanya” (Federal Republic of Germany) şeklindedir. İşte Almanya hakkında bazı temel bilgiler: Alman tarihi ve kültürel zenginlikleri, bilim ve teknolojideki başarıları, sanat ve edebiyattaki etkisiyle dünya çapında tanınır. Ayrıca, Alman futbol takımları da uluslararası ..

Devamını Oku

Afganistan

Afganistan hakkında merak ettikleriniz Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Kabil’dir. Pakistan, İran, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan gibi ülkelerle komşudur. Ülkenin resmi dili Peştuca ve Darice olmakla birlikte, farklı etnik gruplar arasında farklı diller de konuşulmaktadır. Tarihsel olarak çeşitli imparatorluklar ve medeniyetlerin etkisi altında kalmış bir bölgedir. İpek Yolu’nun önemli geçiş noktalarından biri olmuştur. 19. ..

Devamını Oku

Abhazya

Abhazya hakkında merak ettikleriniz Gürcistan’ın kuzeybatısında yer alan bir bölgedir. 1992-1993 yıllarında yaşanan çatışmalar sonucunda bağımsızlık ilan etmiş, ancak uluslararası alanda sınırlı tanınmış bir bölge olarak kabul edilmiştir. Siyasi olarak Gürcistan’ın bir parçası olarak kabul edilirken, bağımsızlık yanlısı gruplar Abhazya’yı ayrı bir devlet olarak görmektedir. Karadeniz’e kıyısı olan bir bölgedir ve doğal güzellikleri, tarihi ve ..

Devamını Oku