Kategori : Kimdir

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin hayatı Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907’de Gümülcine (bugünkü adıyla Komotini) şehrinde doğdu. Ancak ailesi, I. Dünya Savaşı’nın ardından Yunanistan’dan ayrılmak zorunda kaldı ve Türkiye’ye göç etti. Ali, ilköğrenimini Çanakkale’de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi. Sabahattin Ali’nin öğrencilik yıllarında, edebi çalışmalarına olan ilgisi arttı. Şiir ve yazılarıyla dikkat çekmeye başladı. ..

Devamını Oku

Daron Acemoğlu

Daron Acemoğlu kimdir ve başarıları nelerdir? Daron Acemoğlu, 3 Eylül 1967 tarihinde Türkiye’nin İstanbul şehrinde doğmuştur. Ekonomi alanında dünyaca tanınan bir akademisyen ve profesördür. Acemoglu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi lisans eğitimini tamamladıktan sonra, ardından 1992 yılında Londra School of Economics’ten Ekonomi doktorasını tamamlamıştır. Doktora sonrası çalışmalarını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) sürdürmüş ve halen MIT Ekonomi Bölümü’nde ..

Devamını Oku

Selahattin Eyyubi

Selahattin Eyyubi kimdir Selahattin Eyyubi, 1137 veya 1138 yılında doğmuş ve 4 Mart 1193’te vefat etmiş olan önemli Kürt kökenli bir Müslüman liderdir. ve tarihte en çok bilinen ve saygı duyulan Müslüman askeri liderlerden biridir. Selahattin Eyyubi, Kürt kökenli olup, özellikle Haçlı Seferleri döneminde Müslümanların savunmasında önemli bir rol oynamıştır. Kendisi, 12. yüzyılda Selahaddin Eyyubi ..

Devamını Oku

Steve Jobs

Steve Jobs kimdir? Steve Jobs, 24 Şubat 1955 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde doğmuş olan bir girişimci, iş adamı ve teknoloji vizyoneridir. Apple Inc.’in kurucusu olarak bilinir ve Apple’ın öncü ürünlerinin yaratılmasında büyük rol oynamıştır. Jobs, Reed College’da eğitim görmek için Oregon’a taşındı, ancak bir süre sonra okulu bıraktı ve yaratıcı bir kişilik olarak ..

Devamını Oku

Napolyon Bonapart

Napolyon Bonapart kimdir Napolyon Bonaparte, 15 Ağustos 1769 tarihinde Korsika adasında doğmuştur. Ailesi, Korsika’nın bağımsızlık mücadelesine aktif olarak katılan bir ailedir. Napolyon, genç yaşlardan itibaren askeri eğitim almaya başlamış ve hızla askeri yeteneklerini göstermiştir. Fransız Devrimi’nin patlak verdiği dönemde, Napolyon da askeri kariyerinde yükselmeye başlamıştır. 1799 yılında Brumaire Darbesi adı verilen bir olayla Fransa’nın siyasi ..

Devamını Oku

Marco Van Basten

Marco van Basten kimdir? Marco van Basten, 31 Ekim 1964 doğumlu Hollandalı eski futbolcudur. Van Basten, futbol kariyerine Ajax kulübünde başlamış ve burada büyük başarılar elde etmiştir. 1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında Milan kulübünde oynamış ve kariyerinin en parlak dönemlerini yaşamıştır. Van Basten, teknik becerileri, hava hakimiyeti ve golcülüğüyle tanınan bir futbolcuydu. Kariyeri boyunca toplamda ..

Devamını Oku